31.03.20
Stypendia (Scholarships) 2020
Polskiej Fundacji Kulturalnej
Thank you for your interest in the Polish Cultural Foundation scholarships. Due to the current restrictions by the State of New Jersey, we are unable to read the applications at this time. As soon as the restrictions are lifted, the Scholarship Committee will read all applications that are postmarked by March 31, 2020. If you have any questions or concerns, send an email to więcej»

KONTAKT

Wspieraj Polską Fundację Kulturalną kupując w

Kiedy kupujesz przez AmazonSmile, Amazon przekazuje darowiznę na Polską Fundację Kulturalną

Events

HomeEvents › spotkanie z dr Hubertem Chudzio pt.: "Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń - utrwalanie pamięci"

02.28.2015

spotkanie z dr Hubertem Chudzio pt.: "Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń - utrwalanie pamięci"

Sobota, 28 lutego 2015, 6 pm


Polska Fundacja Kulturalna w Clark wraz z Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce zaprasza na spotkanie z dr Hubertem Chudzio pt.: "Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń - utrwalanie pamięci", projekcja filmów "Wyszli z ziemi niewoli..." oraz "Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem"

wstęp wolny

Program spotkania:

- prelekcja o Centrum Dokumentacji Zsyłek i Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie

- projekcja filmów dokumentalnych:
"Wyszli z ziemi niewoli..."

oraz

"Miasta zagłady. Między Wieluniem a Złoczewem" - scieżka dźwiękowa w języku polskim, napisy w języku angielskim

 - dyskusja

Sobota, 28 lutego 2015, 6 pm
Polska Fundacja Kulturalna
177 Broadway ▪ Clark ▪ NJ
 

Hubert Chudzio. Przed Biblioteką Polską w Paryżu - photo

Hubert Chudzio. Przed Biblioteką Polską w Paryżu


Dr Hubert Chudzio
jest adiunktem w Katedrze Historii XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Współpracuje z Biblioteką Polską w Paryżu, dla której opracował katalog zbiorów tej instytucji. Jego zainteresowania naukowe to dzieje Wielkiej Emigracji oraz peregrynacje Polaków po Bliskim Wschodzie w XIX wieku. Za monografię „Polityk Hotelu Lambert. Generał Ludwik Bystrzonowski (1797-1878)” otrzymał Nagrodę im. Jerzego Skowronka.  Nieobce są mu też zagadnienia związane z Księstwem Warszawskim, którym poświęcił kilka prac naukowych. Od lat zajmuje się też szeroko pojętą tematyką przymusowych migracji od czasów Konfederacji Barskiej do czasów stalinowskich. Jest dyrektorem Centrum Dokumentacji Zsyłek Wypędzeń i Przesiedleń. Był inicjatorem powstania tej ważnej instytucji. Kierownik misji naukowych do Afryki Wschodniej (Kenia, Tanzania, Uganda), Australii, Kanady i wielokrotnie do Wielkiej Brytanii. Dzięki wspomnianym projektom zarejestrowano w tych krajach ponad 200 filmowych wywiadów z Sybirakami. Za swoją pracę na rzecz upamiętnienia losów Polaków w czasie II wojny światowej został uhonorowany medalem „Pro Memoria”. Sybiracy wyróżnili go Odznaką Honorową Sybiraka. Kieruje również projektem grantowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich Sybiraków z Wielkiej Brytanii”, realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.  Inicjator wielu konferencji naukowych w Polsce i zagranicą. Od 2008 roku prowadzi także projekt „Inwentaryzacji grobów, kwater i cmentarzy wojennych na terenie Małopolski”. Jest on realizowany we współpracy z Wojewodą Małopolskim.

Jako dziennikarz od lat współpracuje z telewizjami polskimi (TVP, TVN) i zagranicznymi (Discovery, Planete). Reżyseruje filmy o tematyce historycznej i archeologicznej. Uczestniczył jako dokumentalista w wykopaliskach archeologicznych w Egipcie (udział w 8 misjach) i Gwatemali.

Za film Ni-anch-Nefertum – zapomniany kapłan otrzymał Grand Prix Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Gdańsku (2006) jak również nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poza krajem jego filmy były prezentowane na festiwalach filmowych w Grecji, Francji i USA. Jest też dyrektorem Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie. Muzeum Archeologiczne w Krakowie za promocję polskiej archeologii przyznało mu statuetkę „Światowida”.
 Polish School
Sala Bankietowa
UNIA
POLAND