31.03.20
Stypendia (Scholarships) 2020
Polskiej Fundacji Kulturalnej
Thank you for your interest in the Polish Cultural Foundation scholarships. Due to the current restrictions by the State of New Jersey, we are unable to read the applications at this time. As soon as the restrictions are lifted, the Scholarship Committee will read all applications that are postmarked by March 31, 2020. If you have any questions or concerns, send an email to więcej»

KONTAKT

Wspieraj Polską Fundację Kulturalną kupując w

Kiedy kupujesz przez AmazonSmile, Amazon przekazuje darowiznę na Polską Fundację Kulturalną

Events

HomeEvents › Esej fotograficzny pt. "Zion, Bryce i Glen Canyon" Fryderyka Dammonta

10.17.2012

Esej fotograficzny pt. "Zion, Bryce i Glen Canyon" Fryderyka Dammonta

            Zapraszamy na esej fotograficzny z autorskim komentarzem Fryderyka Dammonta, fizyka z zawodu, fotografa z pasji i zamiłowania, który odbędzie się 17 października o godz. 19:00 w sali kinowej w budynku nr 3. Esej poświecony będzie parkom narodowym Zion, Bryce i Glen Canyon.

            Geologia, przyroda i ludzka pomysłowość wytworzyły w południowo-zachodnim stanie Utah bajeczny erozyjny krajobraz: szczodry i łatwo dostępny dar natury. Stworzony przesuwająca się skorupą ziemską i pierwotnymi morzami, które fałdowały i przekładały osadem dno po skamienieniu, rzeźbione i kształtowane przez czynniki atmosferyczne, bieżącą wodę, wiatr i mróz.
Surrealistyczne piękno Bryce Canyon jest trudno opisać: począwszy od konkretnego stwierdzenia Ebenezera Bryce, poprzedniego właściciela, że jest to „fatalne miejsce by zgubić krowę”, dalsze interpretacje są tylko ograniczone wyobraźnią obserwatora. Skały o fantastycznych kształtach, w każdym odcieniu od różowego do ciemnej purpury, w których nie tylko krowa może się zgubić...

            Wąwóz Zion wyżłobiła w skałach rzeka Virgin. Ściany wąwozu sięgają do szczytów gór, dwa do trzech tysięcy stóp ponad dnem rzeki. Dno o szerokości dwudziestu stóp, jest zatopione od ściany do ściany bieżącą wodą, sięgającą po kolana. Anie nie zawsze: czasami burza podnosi poziom dwudziestostopniowym potopem. I wtedy nie ma się gdzie schronić. Na szczęście to się nie zdarza często a brodzić w chłodnej wodzie, po piaskowym dnie działa cuda na nogi strudzonego tułacza.

            Tama Glen Canyon Dam zatopiła koryto rzeki Colorado i jej dopływów 180 mil pod prąd, tworząc labirynt fiordów o prostopadłych, kamiennych ścianach. Podróż statkiem pod szafirowym niebem... istny raj dla fotografa.

Wstęp wolny! Kawa i herbata.Polish School
Sala Bankietowa
UNIA
POLAND