11.09.20
Clark 9/11 Memorial Service - September 11, 2020

KONTAKT

Wspieraj Polską Fundację Kulturalną kupując w

Kiedy kupujesz przez AmazonSmile, Amazon przekazuje darowiznę na Polską Fundację Kulturalną

Events

HomeEvents › wystawa: „Milcząc, wołają”

11.22.2015

wystawa: „Milcząc, wołają”

niedziela, 22 listopada, godz. 3 pm


Polska Fundacja Kulturalna zaprasza na otwarcie wystawy:

 „Milcząc, wołają”

 w niedzielę, 22 listopada, godz. 3 pm

 Podczas otwarcia będzie miała prelekcja Grzegorza Tymińskiego oraz projekcja filmu „ Dzieci Kwatery Ł”.
 
Polska Fundacja Kulturalna
177 Broadway ▪ Clark ▪ NJ 07066
tel: 732-382-7197 ▪ www.pcfnj.org
 
wstęp wolny
 
plakat
 
wystawa jest poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014. Autorem koncepcji wystawy i wszystkich współczesnych fotografii jest Piotr Życieński, natomiast jej forma plastyczna powstała dzięki talentowi artystki plastyk Jolanty Czarskiej.
Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w zbrodniczych farsach zwanych przez komunistów sądami. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar. Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.
Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.
Wystawa będzie eksponowana w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ od 20 listopada do 29 listopada 2015 r.


Polish School
Sala Bankietowa
UNIA
POLAND